Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 11:33 Bu haber 262 kez okundu
 
Türk Ocaklarında bu hafta Türk Milliyetçiliği konuşulacak
POLATLI Haberi
Türk Ocaklarında bu hafta Türk Milliyetçiliği konuşulacak

Türk Ocaklarında bu hafta Türk Milliyetçiliği konuşulacak


Türk Ocaklarının bu haftaki Ocakbaşı Sohbetlerinde Türk Milliyetçiliğinin önemli isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun olacak. Türk Milliyetçiliği Tarihi konulu Ocakbaşı sohbeti 1 Kasım 2019 Cuma akşamı saat 19.00’da Türk Ocakları Polatlı Şubesinde gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, tüm Polatlı halkını konferansa davet etti.
Ahmet Bican Ercilasun Kimdir?
Kendisi ‘Kars İli Ağızları -Ses Bilgisi- adlı doktora tezi’ ile doktor ünvanını, “Kutadgu Bilig’de Fiil” adlı doçentlik tezi ile doçent ünvanını almış Gazi Üniversitesinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü ve yine Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü’nü kurmuştur. 1994’de ‘asaleten’ TDK başkanlığı yapmıştır. “Dilde birlik” adlı eseriyle, Türkiye Millî Kültür Vakfı’nın “Fikir Dalı Armağanı”na lâyık görülmüştür. ‘Karşılaştırmalı Türk Lehçeleri Sözlüğü’, ‘ Türk dünyası üzerine incelemeler’ ve ‘Türk Dili ve Kompozisyon’ gibi pek çok bilimsel çalışması bulunan Ahmet Bican Ercilasun’un ayrıca ‘Gülnar’ isimli romanı ve son dönemlerde çıkarmış olduğu ‘Türkçülüğün Mistik Önderi Atsız’ gibi kitapları da vardır. Türk Lehçelerinin birçoğunu bilen değerli hocamız yaşamını Türk dilinin, Türk edebiyatının, Türk dünyasının problemleri üzerinde yoğunlaştırmıştır.
Başkan Dereköy, '' Meclisinin Kararlarını Şiddetle Kınıyoruz ''
Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy Ermeni Soykırım Yalanı ile ilgili alınan kararlara tepki gösterdi. Dereköy basın açıklamasında, ''

Uzun süredir Türkiye'ye karşı, ara sıra sarf edilen müspet beyanlar dışında, hasmane bir siyaset takip eden ABD, bu defa Temsilciler Meclisinde kabul edilen iki kararla bu tutumunu bir kez daha sergilemiştir. Bu kararlardan biri sözde Ermeni Soykırımı, diğeri ise Cumhurbaşkanımız, bazı bakanlarımız ve askerî yetkililerimiz hakkındadır.

Bu kararların, Barış Pınarı Harekâtı üzerine ve tam da Cumhuriyet Bayramı'nı kutladığımız günde alınması, tamamen kötü niyetli ve düşmanca bir tavırdır.

ABD Temsilciler Meclisi üyelerine ve Türk düşmanlığı yapanlara ilan ederiz ki, onların Türk Milletine soykırım yaftası yapıştırma densizlikleri, bizim indimizde hükümsüzdür. Türk Milleti, 100 yıl önce kendisine kefen biçmeye kalkanlara ve onların uşaklarına gereken cevabı Çanakkale'de, Sakarya'da ve Büyük Taarruz ile vermiştir.

Siz, köklerini kazıdığınız Amerika yerlilerinin, atom bombası ile katlettiğiniz Japonların, kendi kurduğunuz terör örgütlerini bahane ederek Afganistan'dan Yemen'e, Irak'tan Libya'ya kanlarına girdiğiniz Müslümanların hesabını veriniz.

Osmanlı Devleti, sizin misyonerlerinizin, Batılı devletlerin ve Rusların kışkırttığı Ermeni çetelerinin ihanetlerine karşı bir nefsi müdafaa tedbiri olarak Sevk ve İskân Kanunu'nu çıkardı.

Rus işgali üzerine Doğu Anadolu'da Ermeni çetelerinin katlettiği Müslüman sayısı 500 binin üzerindeyken sizler utanmazca, tarihî gerçeğe uymayan ve hukuki temeli olmayan  Ermeni Soykırımı yalanını kabul ediyorsunuz. Türk Milletine attığınız bu iftirayı reddediyor, bu aşağılık kararınızı lanetliyoruz.

Bu coğrafyada yaşayan insanları bin yıl, din ve ırk ayrımı yapmadan bir arada yaşatan ecdadımızla aynı kanı ve ruhu taşıyoruz. Sizin tehdit ve şantajlarınıza boyun eğecek bir millet değiliz.

Bin yıldır birlikte yaşadığımız kardeşlerimizi bir terör örgütünü kullanarak bizden ayırma ve İslam dünyasının içine yüz yıl sürecek bir fitnenin tohumlarını ekme hainliğiniz başarılı olamayacaktır.

Türk Milleti ve Türk Devleti kıyamete dek payidar olacaktır. '' sözlerine yer verdi.
 
 
2 Ek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Ocaklarında, bu, hafta, Türk, Milliyetçiliği, konuşulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı