Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 19:03 Bu haber 623 kez okundu
 
“Sakarya Büyük Ödülleri” sahiplerini buldu
Polatlı 13 Eylül Sakarya Zaferi 98’inci yıl kutlamaları kapsamında Polatlı tarihine ve kültürüne katkıda bulunan isimlere ödül verildi. Ödül törenine; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sabahattin Türker, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Veysel Kaçmaz, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, ABB Meclis Üyesi MHP Grup Başkan Vekili Murat Arıkan, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Şehit Aileleri, Gaziler ve İstiklal Madalyalılar ile çok sayıda davetli katıldı.
TURİZM Haberi
“Sakarya Büyük Ödülleri” sahiplerini buldu

“Sakarya Büyük Ödülleri” sahiplerini buldu
Polatlı 13 Eylül Sakarya Zaferi 98’inci yıl kutlamaları kapsamında Polatlı tarihine ve kültürüne katkıda bulunan isimlere ödül verildi. Ödül törenine; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sabahattin Türker, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Veysel Kaçmaz, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, ABB Meclis Üyesi MHP Grup Başkan Vekili Murat Arıkan, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Şehit Aileleri, Gaziler ve İstiklal Madalyalılar ile çok sayıda davetli katıldı. 
 
Yıldızkaya: “Bu büyük zafer olmasaydı Ankara düşebilirdi”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program yemek ikramı ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Büyük Türk milletinin büyük zaferlerinden bir tanesi olan Sakarya Zaferimizin 98. Yıl dönümünde sizlerle olmaktan mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Milletlerin tarihinde kırılma noktaları vardır. Sakarya Zaferi de, Sakarya Meydan Muharebesi de hem Türk hem de Türkiye tarihi açısından bir kırılma noktasıdır. Bildiğiniz gibi tarihte kurduğumuz en büyük Türk devleti olan Osmanlı Devleti 1683 Viyana bozgunundan sonra maalesef sürekli geri çekilerek toprak kaybederek 250 yıllık süreyi doldurdu. Yani 1683’te başlayan geri çekilme ancak Polatlımızda durdurulabildi. Bu açıdan baktığımızda Sakarya Meydan Muharebesinin ne kadar kritik ne kadar önemli bir kırılma noktası olduğunu anlamak mümkün. Tabi bu mücadelede başta zaferin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk ile Silah arkadaşları ve büyük Türk milleti, yokluğa kıtlığa imkansızlığa rağmen canını dişine takarak bağımsızlık aşkı ve özlemiyle bu mücadeleyi kazandı. Ve ondan sonra başlayan taarruzla da Türkiye işgalinden kurtardı bir sene sonra. Bu büyük zafer olmasaydı Allah göstermesin Ankara düşebilirdi. Düşseydi belki milli mücadele desteği olmayacak belki devletimiz olmayacaktı.” 
 
Tunçer: “Balon Turizmini geliştirmeye yönelik adımlar atılacak”
Ödül töreninde konuşma yapan Kaymakam Tunçer; “Polatlı Belediye Başkanlığımızca düzenlenen Sakarya Zaferi 98’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bu akşam burada bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öncelikle bize bu zaferi yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz, mekanları cennet olsun. Yaklaşık 10 günlük süre içerisinde zafer kutlamaları devam edecek. Ben huzurlarınızda Belediye Başkanımıza bu etkinliklerden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu akşam ilk ödülümüzü Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran Beyefendiye sunacağız. Polatlı Kaymakamı olarak kendisine teşekkür ediyorum. Başkanlık görevine geldiği günden bugüne Polatlı tarihi ve turizmine çok büyük katkılar sunuyor. Geçen yıl ticaret odası ile birlikte organize ederek yaklaşık 3000 öğrenciye Polatlı tarihi alanlarını gezdirdiler. Bu sene sayının daha da artacağını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Polatlı’nın kalkınmasına yönelik Ankara Valimizin de katılımıyla yaptığımız toplantıda Balon Turizmini geliştirmeye yönelik adımlar atılacak. Az önce Sayın Baran ile bu konuyu konuştuk ve kendileri de destek vereceklerini söylediler. Ankara Ticaret Odasının değerli katkılarını bekliyoruz. Polatlı’ya uçan balonu inşallah ticaret odası başkanımız sayesinde getireceğiz. Ben tekrardan 98’inci yıl kutlamalarının tüm Polatlımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Belediye Başkanımıza ve ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum.”cümlelerine yer verdi. 
 
Baran: '' Çanakkale’den sonra geçen yıl ilk kez Duatepe’ye 3000 öğrenci gönderdik''
Ödülü Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer'in elinden alan Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, yaptığı konuşmada  “Burası Türkiye’nin kalbi. Polatlı’nın Duatepe’nin ne anlama geldiğini belki en iyi Ankaralı bilir. Duatepe dendiğinde bizlerin yüreği bir başka atar. Duatepe geçilseydi ne olurdu bilemeyiz ama herhalde iyi şeyler olmazdı, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktasıydı. Duatepe sayesinde bugün Ankara var, Başkent var, Ülke var. Ankara Ticaret Odası olarak gençlerimizin milli bilinçle ve bu idrakle yetişmesini sağlamaya çalışıyoruz. Son 14 yılda yaklaşık 32 bin öğrencimizi Çanakkale’ye gönderdik. Çanakkale’nin de çok önemli olduğunu biliyoruz. Çanakkale’ye gönderdiğimiz öğrenciler o bilinçle oraları gezdi. Öğrencimiz gördüklerini sonraki nesle aktarmalılar. Çanakkale’den sonra geçen yıl ilk kez Duatepe’ye 3000 öğrenci gönderdik. İnanıyorum ki bu yıl ve bundan sonraki yıllarda da Ankara Ticaret Odasının Polatlı’ya desteği devam edecektir. Buraya gelen öğrencilerimiz tarihi güzellikleri gezip görüp daha sonra organize sanayi bölgesini gezerek buradaki gelişmeyi gördükten sonra bunlar birer Polatlı elçisi olarak Ankara’ya dönüyorlar. Bu sebeple Ankara Ticaret Odası olarak bu etkinlikleri çok önemsiyoruz. Sosyal faaliyetlerimiz kapsamında en büyük payı Polatlı’ya ayıracağız. Ankara Ticaret Odasının Polatlı ile ilgili başka faaliyetleri de oldu. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla Ankara’nın En’leri ödül töreni düzenledik. Buradaki amaç şehrimizde en çok katma değer üreten, en çok ihracat yapan, en çok üretim yapan, en çok istihdam sağlayan firmalara ödül vermekti. Sayın Cumhurbaşkanımız o gün yaptığı konuşmada Duatepe’ye gösterilen ilgiden dolayı Ankara Ticaret Odasına 3500 kişinin önünde teşekkür etti. Ankara’nın tek kongre merkezi Congresium’da odamıza ait ek hizmet binamız var, o binanın adını da biz Duatepe Ek Hizmet Binası olarak değiştirdik. Ankara Ticaret Odasının Polatlı’ya hizmetleri devam edecektir. Yaklaşık iki ay sonra 50 bin kişinin katılacağı Uluslar arası Marka Zirvesi düzenleyeceğiz ve buradaki mottomuz da yine Duatepe oldu. Yani Ankara Ticaret Odamız Polatlı Duatepe ile yatıyor, Polatlı Duatepe ile kalkıyor. Bizim bundan sonra da desteğimiz devam edecek. Sayın Polatlı Ticaret Odası Başkanımızla ve Belediye Başkanımızla, Kaymakamımızla ilişkilerimiz çok sıcaktır, bu bundan sonra da böyle devam edecektir. Ankara Ticaret Odası, buranın bilinirliğinin artması ve gerçek değerinin verilmesi anlamında elinden geleni yapacaktır. Böyle bir organizasyonu yaptığı için Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki etkinlikle de Ankara Ticaret Odası olarak katılırız.” sözlerine yer verdi.
 
Sakarya Meydan Muharebesinin arşivlenmesi büyük emeği geçen ve ödül alan Tuğgeneral Necdet Tuna, “Bir hafta önce emekliye ayrıldım, yedi yıl boyunca Askeri Tarih ve Strateji Etüt Daire Başkanı olarak görev yaptım. Bu görevlerin içerisinde beni her zaman gururlandıran, onurlandıran; Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park alanında yaptığımız katkılar oldu. Bu ödüle layık olmaktan dolayı kıvanç duyuyorum. Sayın Komutanlarımızın emir ve direktifleri çerçevesinde çok güzel hazırlıklar yaptık. Bu hazırlıkları Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park Alanı inşasında ve bu sürecin her aşamasında emeği katkısı olanlara sunduk. Bu aşamaya gelmiş olması hepimize büyük bir kıvanç verdi. Tabi öncelikle Sakarya Meydan Muharebesinin Muzaffer Komutanı Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ve silah arkadaşları ile birlikte ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. Bu faaliyeti icra eden Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Kaymakamımıza, bütün katılanlara saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum.” sözlerine yer verdi.
 
Sakarya Meydan Muharebesine katılmış Gazi Tahir Doğan’ın oğlu, yıllardır katkı sunmak için fotoğraf arşivi yapan ve CD halinde çoğaltan, Polatlı İstiklal Madalyalılar Dernek Başkanı İhsan Edip Doğan ise:  “Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim ve öğretim camiasından bir isteğimiz olacak. Hepimiz okullarımızda tarihimizi özet olarak okuduk. Ancak Sakarya Meydan Muharebesinin geçtiği ölüm kalım savaşı olan Polatlı topraklarında köylerimizde yaşanan o kadar çok kahramanlık destanları var ki bunlardan gençlerimizin orta yaşlarımızın bile hiç bilgileri yok. Bizlerinde gazi babalarından duyup işittiklerimiz hafızalarımıza nakledilmiş vaziyette duruyor. Bizler de İstiklal Savaşı gazilerinin çocukları olarak çoğumuz 80 yaşında üstünde en gençleri ben sayılırım bende şu anda 78 yaşıma girmiş durumdayım. Polatlı Sakarya Meydan Muharebesinde kahramanlık destanı yazan kahraman kadınlarımız erkeklerimiz var. Bunların çocukları torunları bu yaşanan kahramanlıkları ve fedakarlıkları bilmiyorlar. Ebediyete intikal etmiş kahramanları en azından Polatlı liselerinde okuyan evlatlarımıza anlatmamıza fırsat verilirse yavrularımız atalarının da ninelerinin de  kahramanlıklarını öğrenmiş olacaktır. Ayrıca Polatlı Belediyemizin POTA Kuruluşu Başkanı Emekli Albay Sayın Kadim Koç’un başkanlığında tarihi alanlarda  çok fevkalade çalışmalar yaparak  diğer şehirlerden gelen ziyaretçilere de  tarihi alanları tanıtmayı yapmaktadır. Bu tarihi gezilere liseli talebelerimizin de katılımını sağlamalıyız. Sayın Kaymakamım Sayın Belediye Başkanım muhterem Polatlılı kardeşlerim Polatlı’nın ve kardeş İlçe Haymana’nın gazilik ünvanı verilerek İstiklal Madalyaları verilmeleri hususunda İstiklal Madalyalılar deneğimizin çalışmaları yoğun olarak devam etmektedir. Polatlılı olarak hepimizin bu hususta yardımlarınızı bekliyoruz. Sayın Belediye Başkanım Sakarya Büyük Ödüllerini alan tüm arkadaşlarımı tebrik ederken beni de bu değerli ödüle layık gördüğünüz için teşekkür ederim. Bu değerli ödülü başta önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları, şehitlerimiz gazilerimizin ruhlarını şad edebilmek üzere alıyorum.”  dedi.
 
POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Varlığımızın sebebi şehitler diyarı bu topraklarda hizmet etmek bir onur ve gururdur benim için. Tabi bu onur ve gururu bana yaşatan bu imkanları bana sağlayan başta Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu yolda yürürken aynı zamanda yanımızda yer alan ve destek veren siz değerli konukları da saygılarımı sunuyorum. Bugün tabi Sakarya Meydan Muharebesinin 98. Yıl dönümü aynı zamanda Duatepe’nin bu sabah taarruzuyla başlayıp saat 14:30’da alındığı gündür. Bu destanı bize yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”
 
 
Ödül alan isimler ise şöyle:
ANKARA TİCARET ODASI BAŞKANI GÜRSEL BARAN - Yönetim Kurulu ile bu sene ilk kez Duatepe’ye ziyaret düzenledi. Ankara Ticaret Odası giriş kapılarından birinin ismi Duatepe olarak değiştirildi. Duatepe Yeniden Dirilik projesiyle yaklaşık olarak 3000 öğrenciyi Polatlı’nın şanlı tarihi ile buluşturdu. 2019 yılı Ramazan ayı içerisinde Duatepe temalı iftar programı düzenledi. 
 
GENELKURMAY ASKERİ TARİH VE STRATEJİ ETÜT DAİRE BAŞKANI TUĞGENERAL NECDET TUNA - Göreve geldiği günden itibaren Sakarya Meydan Muharebesinin arşivlenmesi, taranması ve yayınlanması hususunda birçok çalışmaya imza attı. Aslen Polatlılıdır. 2014 yılında Sakarya Meydan Muharebesi tarihi milli park çalışmalarında destekleri oldu.
 
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 9.BÖLGE MÜDÜRÜ ERDEM KARAAĞAÇ - Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park ilanında büyük çabalar gösterdi, yoğun çalışmalarda bulundu.
 
İHSAN EDİP DOĞAN - Sakarya Meydan Muharebesine katılmış Gazi Tahir Doğan’ın oğlu, yıllardır katkı sunmak için fotoğraf arşivi yapan ve CD halinde çoğaltan, Polatlı İstiklal Madalyalılar Dernek Başkanı İhsan Edip Doğan
 
KADİM KOÇ - 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden Kd. Albay olarak emekli oldu. 2004 yılından bu yana bu topraklarda yoğun çalışma gerçekleştirdi. 2014 yılında Başkan Yıldızkaya’nın kurmuş olduğu Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatör olarak davet edildi. 2012 yılında bölgenin ilk gezi rehberini yazdı. 2016 yılında ilk ölçekli haritasını yaptı ve Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili iki adet kaynak kitap yazdı. 
 
ABDULLAH SEZGİNER - Adını 1925 yılında Sakarya olarak değiştiren Tırnaksız köyünün savaş esnasında 12’inci grup karargahı olarak kullanılan kerpiç evi hiçbir karşılık beklemeden milli parklara müze olarak bağışlayan Merhum Osman Türel çocukları ve torunları adına  Abdullah Sezginer.
 
SİNAN KOÇALOĞLU - 2016 yılından itibaren Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkında yaklaşık 3000’e yakın şehit mezarını Türkiye’de ilk kez Jeoradar yönetimi ile tespit eden ekip, Bitlis Eren Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilim Adamları; Prof. Dr. Ayhan Büyüksaraç, Doç. Dr. Özcan Bektaş, Öğretim Görevlisi Sinan Koçaloğlu. 
 
DENİZ GÜREL - Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi 
 
Kaynak: Editör: Bedri Sinan Taşpınar
Etiketler: “Sakarya, Büyük, Ödülleri”, sahiplerini, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı