Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 15:05 Bu haber 1451 kez okundu
 
PTO Başkanı Sakarya: "Kahraman Türk askerimizin yanındayız''
Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, Barış Pınarı Harekatı'na destek açıklamasında bulundu. Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya'nın açıklama yaptığı toplantıya,oda,borsa, sendika ve meslek kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Sakarya yaptığı ortak açıklamada, Türkiye’nin iş dünyası olarak dualar ve bütün gönüllerle kahraman Türk askerinin yanında olduklarını belirtti.
POLATLI Haberi
PTO Başkanı Sakarya:

81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaptıklarını belirten Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, '' 81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. '' dedi.

Uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet eden Sakarya, '' Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk. Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. '' sözlerine yer verdi.

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı vereceğini belirten Sakarya, ''Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Üst kuruluşlarımız, yurtdışındaki muadilleriolan kurumlar ve üyesi oldukları uluslararası kuruluşlar nezdinde çalışmaya ve ülkemizin bu haklı duruşunu aktarmaya başladılar. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah, yar ve yardımcımız olsun. '' dedi. 

Ortak açıklamaya, Polatlı Ticaret Borsa Başkanı Yahya Toplu, Polatlı OSB yönetim kurulu başkanı Erol Ünal, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı Bakkallar ve bayiler Odası Başkanı, ANKESOB Yönetim Kurulu üyesi Davut Yaşar, Polatlı Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Recai Taşçı, Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, Polatlı Terziler konfeksiyon ve tuhafiyeciler Esnaf Odası başkanı Ali Aydın, Polatlı Marangozlar keresteci ve mobilya Esnaf Odası Başkanı Hamza Kurt, Polatlı Ziraat Aletleri Tamirciler ve Demir İşleri Esnaf Odası Başkanı Osman Aydoğan, Polatlı Sobacılar Kalaycılar ve Benzeri Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur, Polatlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası temsilcisi Abdullah Semih Aydın, Eczacılar Odası Polatlı Bölge Temsilcisi Serpil Öztürk, Ankara Veteriner Hekimler Odası Polatlı Temsilcisi Ferit Akkurt, Polatlı Şehiriçi Taşıma ve Emlakçılar Odası Başkanı Adnan Odacı, Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Temsilcileri Ömer Çiftçi, Orhan Saygın, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Yener Öztürk, Memur Sendikaları Konfederasyonu Polatlı Temsilcisi Mehmet Demir, Türkiye Kamu çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Polatlı Temsilcisi Cevat Yılmaz katıldı.

 

Kaynak: Editör: Bedri Sinan Taşpınar
Etiketler: PTO, Başkanı, Sakarya:, "Kahraman, Türk, askerimizin, yanındayız'',
Yorumlar
Haber Yazılımı