Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 12:19 Bu haber 4883 kez okundu
 
Polatlı'da Suriyelilere ait 48 işyeri kapatıldı
Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Suriye uyruklu vatandaşlara ait 48 iş yeri Polatlı Zabıtası tarafından kapatıldı ve Arapça tabelalar kaldırıldı.
POLATLI Haberi
Polatlı'da Suriyelilere ait 48 işyeri kapatıldı

Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Suriye uyruklu vatandaşlara ait 48 iş yeri Polatlı Zabıtası tarafından kapatıldı ve Arapça tabelalar kaldırıldı. Polatlı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri uzun süredir gerçekleştirdiği denetimler sonucunda ruhsatsız olduğunu tespit ettiği büyük çoğunluğu Suriye uyruklu vatandaşlara ait iş yerlerini denetleyerek kapattı. 3572 Sayılı Ruhsat Yönetmeliği gereğince tarihi geçmiş ürün satışı yapıldığı tespit edilen ve genel temizlik kurallarına uygun bulunmayan işletmeler için ruhsat iptali amacıyla kanuni işlem başlatıldı. Polatlı Zabıtası’nın yaptığı denetimler sonucunda Ticari Tanıtım ve Tabela Yönetmeliği’ne uymayarak tabelaları tamamen Arapça olan Suriye uyruklu vatandaşlara ait iş yeri tabelaları tamamen kaldırıldı.
157 Adet Ruhsatsız İşyeri
İlçede bulunan 71 tane Suriye uyruklu vatandaşlara ait işyerleri başta olmak üzere 157 ruhsatsız iş yeri tespit ettiklerini belirten Polatlı Belediyesi Zabıta Müdürü Sabri Ünal, '' “Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’nın talimatıyla gerçekleştirdiğimiz denetimlerde Polatlı Zabıtası olarak şehrimiz genelinde 157 adet ruhsatsız işyeri tespit ettik. Bunlardan 71 tanesi Suriye uyruklu vatandaşlara ait. 3572 Sayılı Ruhsat Yönetmeliği gereğince bu işletmeleri faaliyetten men ederek, ruhsatlarını almaları için Ruhsat Müdürlüğümüze yönlendirdik. Şuan işlemde bulunduğumuz işyeri sahipleri Belediyemizden ruhsatlarını almaya başladılar. Yine aynı çerçevede Suriye uyruklu vatandaşlara ait genel temizlik, halk sağlığı ve çevre kurallarına uymayan işyerlerinde kanuni çerçevede gerekli cezai işlemleri gerçekleştirdik. Özellikle tarihi geçmiş ürün satan ve aşırı hijyen sorunu bulunan bu işletmelerde ruhsat iptali amacıyla işlemde bulunarak konuyu Belediye encümenimize sevk ettik. Bu işletmeleri aralıksız denetlemeye devam ediyoruz. En kısa sürede işletmelerini halk sağlığına uygun hale getirmedikleri takdirde ruhsatları iptal edilecek. Tüm bu uygulamaları vatandaşları uyruklarına göre ayırmadan, herkese eşit mesafede, kanuni çerçevede, halkımızın sağlığı için gerçekleştiriyoruz. Bu 157 işletmeden 48 tanesini şuan tamamen kapattık. Diğer işletmelerde ruhsatlarını almadıkları, iş yerlerini kanunlara uygun hale getirmedikleri takdirde en kısa sürede Zabıta Müdürlüğümüzce kapatılacak.” dedi.
TÜRKÇE OLMAYAN TÜM TABELALAR KALDIRILIYOR
Ruhsat denetlemelerinin yanı sıra tabela yönetmeliğine uygun olmayan iş yerlerinde de kontrollerini sürdürdüklerini belirten Ünal açıklamasının, “Ticari Tanıtım ve Tabela Yönetmeliğimiz gereğince iş yerleri tabelalarında yabancı dil kullanıldığı oranda ve boyutta Türkçe yazının da kullanılması zorunlu tutuluyor. Suriye uyruklu vatandaşları iş yerlerinde yalnızca arapça olan ve yönetmeliğe uygun olmayan tabelalar hususunda uyarmış ve kendilerine yönetmeliği iletmiştik. Kendilerine tanından sürede uyarımızı dikkate almayan iş yerlerine gerçekleştirdiğimiz denetimlerde tamamen yabancı olan tüm tabelaları kaldırdık. Vatandaşlarımızdan bu tür tabelalara rastladıklarında Alo 153 üzerinden Zabıta Müdürlüğümüze bildirmelerini rica ediyoruz.” sözlerine yer verdi.
Son kullanma tarihi geçen ve hijyene uygun olmayan ürünlere el konularak imha edildi.
Kaynak: Editör: Bedri Sinan Taşpınar
Etiketler: Polatlı'da, Suriyelilere, ait, 48, işyeri, kapatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı