Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 12:01 Bu haber 1074 kez okundu
 
POLATLI'DA TERAPİ TADINDA RESİM SERGİSİ
27 Nisan'da açılan ve yoğun ilgiyle takip edilen Polatlı Belediyesi Resim Sergisi'nin son günlerinde resim öğretmeni Kadriye Oral ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. 6 yaştan 70 yaşına kadar ev sahipliği yapan sergide göz alıcı eserlerin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Çeşitli tekniklerin kullanıldığı sergiyi kapanmadan ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
- Haberi
POLATLI'DA TERAPİ TADINDA RESİM SERGİSİ

Bizler de bu güzel sergiye emek veren eğitmen Kadriye Oral ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
-Ben Gazi Üniversitesi resim öğretmenliği bölümü mezunuyum, adım Kadriye Oral 2006’dan beri buradayım çeşitli okullarda da görev yaptım en sonda Kültür Müdürlüğüne kendimi daha uygun buldum çünkü rahatım, her istediğimi yaptırabiliyorum her çalışmayı her yaşa uygun çalıştırabiliyorum ve severek yapıyorum. 
YAŞ GRUBUNDA EMEKLİLERDEN EV HANIMA HER YAŞ GRUBU ÖĞRENCİSİ VAR
Sergide gözlemlediğimiz ilk şey çalışmaların çeşitliliği ve birbirinden çok farklı olmaları. Bu eserleri kimler, hangi yaş grupları yaptı?
-Bu eserlerin tamamı 6 yaş ve 70 yaş arası bütün öğrenciler yaptılar. 6 yaştaki ve 9 yaştaki olanlar çocuk grubu, çocuk grubu olduğu için onlara çocuksu şeyler çizdirdim sulu boya, pastel boya, kuru boya o teknikleri uygulattım. Büyük grubumda zaten sırf yağlı boya ve kara kalem teknikleri var onlar da konularımızı kendimiz belirledik ve dikkat ettiyseniz çevrenizde gördüğünüz hiçbir resim birbirine benzemiyor çünkü orjinaldir tektir, kendimiz renklendirdik siyah beyaz fotoğraflardan çalıştık. Yaş gruplarımızda emekliler var çalışanlar var, çalışanlar hafta sonları geliyorlar çalışmayanlar ev hanımı olanlar hafta içi geliyorlar. 6 yaştan 70 yaşa kadar öğrenci var kayıtlı 450 öğrenci varken yıl sonunda 110 öğrenciye düştük o da devamlılık istediği için tekrardan başlayamadılar konuları atladıkları için.
TEK ÇEŞİT DEĞİL ÇOK ÇEŞİT ÇALIŞIYORLAR!
Her bir eserde sizin de söylediğiniz gibi farklı teknikler göze çarpıyor ve hepsi eşsiz eserler bize bu tekniklerden bahseder misiniz?
-Kara kalemden başlayıp yağlı boyaya geçen öğrencilerim var karakalem tekniğini, portresini perspektifini herşeyiyle öğendikten sonra yağlı boyaya geçenler var ama bunlar biraz daha ileri yaş olduğu için sabır gösteremedikleri için direk yağlı boyadan da başlatıyorum mesela onlara hem portre nem natürmort hem doğal çalışmaları serbest çalışmalarımız var. Fırça teknikleri hepsinin farklı olduğu için farklı farklı fırça teknikleri var tek düze gitmiyoruz. Spatulayla çalışıyoruz, çeşitli boyalarla çalışıyoruz akrilik çalışanlar var.
ÖĞRENCİLER KENDİ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYOR!
Serginin bir geliri var mı varsa bu gelir nasıl değerlendiriliyor?
-Öğrencilerin kendi çalışmaları olduğu için malzemelerini kendileri aldıkları için onlar kendileri fiyat biçiyorlar. Konusuna ve boyutuna, harcadıkları masrafa, harcadıkları emeğe göre kendileri fiyat biçiyorlar. Kendileri satmak isterlerse satıyorlar ve geliri onlara ait oluyor. Evlerine yapıyorlar ailelerine bir hatıra kalsın diye bir kısmı kendi ailelerini çalıştılar mesela babası veya annesi hayatta olmayan onların fotoğraflarını tekrardan kendileri için duvarlarında görmek onları çok mutlu ediyor onların bir hatıraları var.
DERSLER TERAPİ NİTELİĞİNDE, SİGARAYI BIRAKAN OLDU!
Peki kurs hala devam ediyor mu, isteyen herkes katılım sağlayabiliyor mu?
-Eylül’den Haziran’a kadar kış kursumuz var Haziran’da okullar kapanıyor yaz kursu olarak tekrar açıyoruz Eylül’e kadar. İsteyen herkes katılabilir her yaş grubuna uygun, saatlerim çok esnek hem kursiyerler için hemde kendime uyacak şekilde ayarlıyorum cumartesi-pazar da dahil olmak üzere giriyolar derse ve severek yapıyorlar. Benim derslerim terapi şeklinde biraz psikolojileri olsun kendi yaşamları olsun değişiklikler oldu hatta sigarayı bırakanlar oldu, kullandıkları psikolojik ilaçları bırakanlar oldu, aile ilişkilerini düzeltenler oldu çünkü buraya gelen her yaş grubundan bireyler olduğu için derslerimiz terapi gibi geliyor.
HABER: Kadriye Öztürk / Gözde Aykan 
 
 
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: POLATLI'DA, TERAPİ, TADINDA, RESİM, SERGİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı