Haber Detayı
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:59 Bu haber 1874 kez okundu
 
ÖZTÜRK: “POLATLI SAKARYA KONUSUNDA DA SAHİPSİZ”
İlçe gündemini yakından takip eden İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Cumartesi günü beraberinde İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin ve İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan ile birlikte sakarya nehri yatağına giderek incelemelerde bulundu. Boş nehir yatağını gördüğünde üzüntüsünü gizleyemeyen Öztürk, burada yaptığı basın açıklamasında, yetkililere yüklenerek, “Cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun mimarı olan, adeta bir kale olan Polatlı, ne yazık ki yine sahipsiz kalmıştır.”dedi.
GÜNDEM Haberi
ÖZTÜRK: “POLATLI SAKARYA KONUSUNDA DA SAHİPSİZ”

İlçe gündemini yakından takip eden İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Cumartesi günü beraberinde  İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin ve İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan ile birlikte sakarya nehri yatağına giderek incelemelerde bulundu. Boş nehir yatağını  gördüğünde üzüntüsünü gizleyemeyen Öztürk, burada yaptığı basın açıklamasında, yetkililere yüklenerek, “Cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun mimarı olan, adeta bir kale olan Polatlı, ne yazık ki yine  sahipsiz kalmıştır.”dedi.

ÖZTÜRK: “YEREL İKTİDARLAR, ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAMIŞTIR”

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, kurumuş nehir yatağı üzerinde yaptığı açıklamada, ilçemize ihanet edildiğini belirterek, “Bu süreçte az önce sizlerle birlikte Sakarya köylerini ziyaret ettik. Sakarya nehrinin geçtiği köyleri, hepimiz acı tablo ile karşılaştık ölen balıklar, ölen yok olan ürünler soğan, kabak birçok yeşil ürün pancarlar kurumuş tarlaları hep birlikte gördük. Bunlar üretime vurulan en büyük darbedir. Ne yazık ki Polatlı bu konuda sahipsiz kalmıştır, uzunca yıllardır sahipsiz kaldığı gibi cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun mimarı olan, kale olan Polatlı yine sahipsiz kalmıştır. Polatlı’nın yerel iktidarları mülki amirleri üzerine düşen görevi yapmamıştır ve uzunca bir süredir tüm ikazlara rağmen yapılmadığı içinde bugün Eskişehir bölgesinde hoyratça kullanılan ve hiçbir kural tanımadan sadece kendi arazileri için vahşi sulama yapan Eskişehir bölgesindeki Sakarya ırmağı Polatlı’ya hiçbir fayda sağlamamaktadır” dedi.

ARTIK ADALET VE KALKINMA PARTİSİ’NİN SONUNA GELİNMİŞTİR

Hükümeti de sert bir dille eleştiren İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk “Ne yazık ki üzülerek ifade ediyoruz Polatlı çiftçisinin yaklaşık 200 bin dönüm arazisi şu anda kurumuştur. Tarımın ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde hepimiz yaşadık. Bu önemli süreçte üretimden bu kadar uzaklaştırılan ilçemizdeki bu arazilerin tek sorumlusu da mevcut iktidar Adalet ve Kalkınma Partisidir artık Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sonuna gelinmiştir. Açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim ki ülkeyi yönetmez durumdalar. Ekonominin geldiği durum ortada dolar 7,5 lira, Euro 8-9 lira bandında, bir çeyrek altın 800 lira olmuş. Dün akşam bir düğüne eşlik ettiğimizde masada bir arkadaşımız şöyle bir cümle kullandı çok önemli benim için başkanım evimize davetiye geldiğinde icra tebligatı gelmiş gibi yüreğimiz hoplamaya başladı dedi bu çok önemli artık insanlar birinci derece yakınlarının düğünlerine dahi ne yazık ki yokluktan dolayı gidemez hale geldiler. Geldiğimiz bu tablonun mimarı da kendileriyle övünç duysunlar Adalet ve Kalkınma Partisi’dir” dedi.

ARTIK İYİ PARTİNİN İKTİDARI KAÇINILMAZDIR

Partilerinin iktidarının yakın olduğunu bildiren İl Başkanı Yetkin Öztürk “Baştan beri söylediğimiz karşı çıktığımız tek başına bir başkanlık sisteminin bir kişinin idare ettiği bir başkanlık sisteminin geldiği durum budur. Bir kişi düşünün arkadaşlar bir kişi araçların cam filmi ile uğraşıyor aynı kişi araçların kar lastiği ile ilgileniyor aynı kişi okulların açılmasıyla ilgileniyor aynı kişi TEOG sınavını kaldırıyor aynı kişi açık öğretimden psikoloji bölümünün olup olmaması ile ilgili yorum yapıyor bunların hepsi ayrı bakanlıkların görevleridir ama ne yazık ki bir kişinin sadece bir kişinin yönettiği bir ülkede de gelinen nokta budur.  Ekonomi çökmüştür şuanda o yüzden biz bu gün buradayız tekrar üretimin canlanması için buradan iktidara da sesleniyoruz artık İYİ Patinin iktidarı kaçınılmazdır biz bu yüzden yönetime talibiz çok heyecanlı ve iktidarı yönetecek güçlü bir kadroya sahibiz Allah nasip ederse de yapılacak ilk erken seçim, genel seçim, baskın seçimi adı ne olursa olsun yapılacak ilk seçimde de Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i cumhurbaşkanı İYİ Partinin kadrolarını da iktidar yaptığımızda üretimin ne derece önemli olduğunu hem Polatlı’ya hem Ankara’ya hem de Türkiye’de ispatlamış ve göstermiş olacağız ”dedi.

DEMİREL;"MÜTEAHHİT FİRMA 35'İNİ SİZ KARŞILAYIN, 15'İNİ BEN KENDİM KARŞILAR BİTİRİRİM DEMİŞ"

Karailyas Muhtarı Recep Demirel;"Su izinlerine aşırı verilmesi, aşırı sulama yapılması, yağmur sistemi ve damlama sisteminin kullanılmaması kısacası vahşice su kullanılmasından dolayı ana yatakta su kalmadı. Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri, valilerle görüştüğünde muavene yani bir hafta arayla sulama genelgeleri gönderildi. Fakat halk buna uymadı. TEDAŞ eğer elektriklerini kesmiş olsaydı, yukardakiler sulama yapamayacak ve su aşağıya gelecekti. TEDAŞ buna uymadı. Biz bu sorunun altından bir türlü kalkamadık. 2014 yılında baraj yapımına başlandı 2017 yılında biteceği söylendi.  2017-2018-2019 derken 2020'ye geldik. Barajın bitmesi için şuanda 50 trilyon ödenek olması gerekiyormuş görüşmelerde öyle söylendi. Müteahhit firma 35'ini siz karşılayın, 15'ini ben kendim karşılar bitiririm demiş. Fakat aldığımız duyumlarda böyle bir şeyin olmadığı söylendi. Ne derece doğru bilemiyoruz.

"BİZ, 3 YILDIR BUNUNLA MÜCADELE VERİYORUZ."

Kanallardan giden suyun geri Sakarya'ya dönüşü yok. Kanallar Devlet Su İşleri (DSİ) bağlı değilmiş envanterinde bu şekilde bir kayıt yokmuş. Biz 3 yıldır bununla mücadele veriyoruz. Kanalları kapattırmak için defalarca müracaat ettik, Devlet ve Su İşleri (DSİ) defalarca dedi ki," Bu kanallar bana ait değil, zamanında köy hizmetleri açmış ama bana ait değil" kanalların kapanması için defalarca yazı gönderdiğimiz halde bu talimatı kimseye uydurtamadık. Ne Devlet Su İşleri  (DSİ) kapattı ne de Devlet kapattı. Yukarı da olan yetkililere kadar çıkıldı ama uygulamada yetersiz kalındı.

"50 GÜNDÜR SAKARYA YATAĞINDA SU YOK"

Kaçak kanallar üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) su müsaadesi vermiş. Hem bu kanallar benim envanterimde yok diyor, hem de su müsaadesi veriyor. Halkta oraya getirmiş trafosunu kurmuş, matebanklarını yerleştirmiş sulama yapıyor. Normalde kanunda anayatağın haricinde hiç bir yere su müsaadesi verilmez fakat kaçak kanala su müsaadesi verilmiş. Ondan sonra deniliyor ki bu kaçak kanal kardeşim o zaman kapat kapatamıyorsan bunları iptal et. Edemiyorsun ne olacak ? Kısacası 50 gündür Sakarya yatağında su yok çiftçi perişan sesimizin duyulmasını istiyoruz.”dedi.

Haber: Ali Rıza OVACIK

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZTÜRK:, “POLATLI, SAKARYA, KONUSUNDA, DA, SAHİPSİZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı