Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 12:32 Bu haber 1383 kez okundu
 
Milletvekili Oral, '' TARIM BAKANI’NIN SÖYLEDİKLERİNE YER GÖK BİLE AĞLADI ''
Ankara İyi Parti Milletvekilleri Ayhan Altıntaş, Halil İbrahim Oral ve İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk bu yıl Polatlı’da 3. sü düzenlenen Farmer’s Fair İç Anadolu Tarım Fuarı’nda basın açılamasında bulundular.
- Haberi
Milletvekili Oral, '' TARIM BAKANI’NIN SÖYLEDİKLERİNE YER GÖK BİLE AĞLADI ''

İyi Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Ayrıca Tarım Fuarı’nın düzenlenmesinin çok faydalı olduğunu belirten Oral ‘’Biraz espiriyle cevap vereyim Tarım Bakanı’nın söylediklerine yağmur, yer, gök ağladı yani yağmur, yer ve gök de malesef Tarım Bakanı’nın söylediklerine inanmadı. Hangi standa girdiysek bin ah işittik. Sanayi üreticisi, tarım makinaları üreticisi malesef tarımın sıkıntısından bahsediyor. Tabi biz üzerimize düşeni tarım çiftçisiyle omuz omuza vererek meclis gündemine taşıdık. Soğan üreticisinin, pancar üreticisinin dertlerini, umutsuzluklarını, çaresizliklerini meclis gündemine taşıdık.’’ dedi. Sorunları tekrar Meclis gündemine taşımayı hedeflediklerini belirten Oral ‘’ Başta Belediye Başkanına teşekkür ediyorum, emeği geçenlere teşekkkür ediyorum ama şunu görelim ki tarım çiftçisi sözle değil eylemle, fiille çiftçinin yanında durarak onlara destek vererek olur bunu da hükümetten, yöneticiden kulağı çekilen hükümetten bekliyoruz inşallah.’’ dedi. Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş ‘’Atatürk’ün bir sözü var ‘’Köylü milletin efendisidir’’ bu çok ciddi bir söz çünkü köylünün kıymeti aç kalınca anlaşılır, köylünün küstürülmemesi lazım. Köylüyü küstürürseniz, tarımdan soğutursanız onu tekrar toparlayamazsınız.’’ dedi. Konuşmasına Sovyetler Birliğini örnek göstererek devam eden Altıntaş ‘’Ben biraz yaşım itibariyle bilidiğim için Sovyetler Birliğini biliyorum, Sovyetler Birliğinin 22 milyon kilometre kare alanı vardı ve 250 milyon nüfusu besleyemedi işte o yüzden çöktü , yani siz nüfusunuzu besleyemezseniz esas beka sorunu orada başlar.Sovyetler Birliğinde böyle oldu, neden çöktü? Çünkü köylüyü kendi tarlasında ırgat yaptılar şu anda Türkiye’de de malesef uygulanan ekonomik politikalar köylüyü kendi tarlasında ırgat yapmaya yöneliktir bundan kesinlikle vazgeçilmesi lazım, köylüyü küstürmemesi lazım tarım ve hayvancılığı sonuna kadar desteklemesi lazım. Kısacası üretene teşvik, üretime destek vermemiz lazım bunu böyle özetleyebilirim. Hükümetin bu teşvikleri hakikaten üretene vermesi lazım, ürün bazında da üreticiye alım garantisi vermesi lazım.’’ dedi.Bu konuda hükümetten gelen her türlü öneriyi desteklediklerini belirten Altıntaş bir tarım komisyonu üyesi olarak da bu konuda elinden geleni yapacağını söyledi.

 

İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ise geçtiğimiz hafta yapılan haberler doğrultusunda Polatlı çiftçisinin soğan stokçuluğu ile suçlanmasına dair açılamalarda bulundu. Öztürk, Tarım Fuarı’nın önemli bir çalışma olduğunu ve bu çalışmanın artarak daha da güçlenerek yaygınlaşarak devam etmesinin en büyük dileği olduğunu belirtti. Öztürk, ‘’Rekolte düşüklüğü, fiyat düşüklüğü ve bundan kaynaklanan sorunlar sebebiyle çiftçilerimizin çok ciddi zararları olmuştu. İlçemizde soğan depoları baskın yapılarak bir kısmı yandaş medya tarafından da Polatlı çiftçisi terörist ilan edilmişti. Biz bunlarla ilgili gerekli açıklamaları Sayın Milletvekillerimizle bölgede, yerinde müşade ederek yaptık ama üzüntü verici hadise olayı bilmeden, çarptırarak geçtiğimiz hafta içerisinde Polatlı çiftçisini yine soğan stokçuluğuyla, stok yapan hatta bu işi kara borsacı ilan eden bir pozisyonla karşı karşıya geldik. Öncelikle insanların şunu bilmesi gerekiyor Mart ayı geldiğinde depolardaki son soğan ayıklanarak, temizlenerek çürükleri bir kenara ayrılır çiftçinin elinde kalan son soğan da o dönemde satılır. Yani yüzbinlerce ton soğanı aynı anda sizin Türkiye’de iç pazara veya dış pazara sunmanız mümkün değil.’’ dedi.

Soğan’ın stoklanarak, depolanarak, ambarlarda uygun şartlarda beketilerek piyasaya ihtiyaç hasılı oldukça satıldığını söyleyen Öztürk sözlerine şöyle devam etti. ‘’Ne yazık ki tekraren ifade ediyorum yandaş medyanın yaptığını ben bir Polatlı’lı olarak kınıyorum gerçekten üzüntü verici buluyorum. Bu olayların araştırılarak gerçeğin ortaya konulması gerekiyor. Bugün de fuarda bunlara şahitlik ettik dolayısıyla Polatlı çiftçisi gerçekten alın teriyle üreten üreticidir, bileğinin hakkıyla bugüne kadar birşeyler yapmıştır asla stokçu değildir, asla karaborsacı değildir ne yazık ki bu anlamda da çok ciddi mağduriyetler yaşamıştır.’’ dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milletvekili, Oral,, '', TARIM, BAKANI’NIN, SÖYLEDİKLERİNE, YER, GÖK, BİLE, AĞLADI, '', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı