Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 18:08 Bu haber 1327 kez okundu
 
KORAY AYDIN, ‘‘CESARETLERİ VARSA GELSİNLER MECLİSTE BU SEFERDE HAYIR DESİNLER’’
GÜNDEM Haberi
KORAY AYDIN, ‘‘CESARETLERİ VARSA GELSİNLER  MECLİSTE BU SEFERDE HAYIR DESİNLER’’

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve beraberindeki heyet Polatlı’da çeşitli ziyaretlerde bulundu. Heyet sırasıyla Polatlı Ticaret Borsası, Polatlı Şöförler Odası, Polatlı Ziraat Odası, İyi Parti Polatlı İlçe Teşkilatı, Esnaf Kefalet Kooperatifi ziyaret etti.

Aydın, ''  Ben yıllardır siyasetin içerisindeyim böyle bir şey görmedim ''

İyi Parti İlçe Teşkilatı ziyareti sırasında gazetecilerin Polatlı’nın yıllardır problemi olan su sorununun sorulması üzerine cevap veren İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın büyükşehir meclis toplantısında hayır ve erteleme oyu veren meclis üyelerine seslenerek bir sonraki mecliste ki görüşmede de cesaretleri varsa yine hayır desinler, gerekirse kapı kapı Polatlı’yı dolaşacağı diyerek tepki gösterdi. Aydın, ‘’ İyi Parti ailesi olarak bu konuyu biz çok önemsiyoruz. Bu konuda hem sayın milletvekilimiz hemde il başkanımızında içinde olduğu çalışmalar sürdürüyoruz. Buranın asbestli adı verilen boru hattının yenilenmesi konusunda bir girişim yapıldı. Hiç aklımıza gelmeyen bir şey oldu. Buna Ak Partili ve MHP’li meclis üyelerinin hayır diyebileceği aklımızın ucundan geçmiyordu. Çünkü vatandaşı ilgilendiren bir konu. Siyaset yapamazsın. Vatandaşın sağlığını ilgilendiren bir konu. Artık asbestli boru Türkiye’de neredeyse kalmadı. Bütün belediyeler bu değişimi büyük oranda yaptı. Ama bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanları bu işlere hiç eğilmediler, daha çok süse başka şeylere para harcadılar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş bu adımı attı. Ak Parti ve MHP buna karşı çıktı. Bu büyük bir vicdani sorumluluktur. Bundan kaçamayacaklar. Ve bir daha ki oylamada hem Ak Parti hem MHP aynı tavrı sergilerlerse  bunu Polatlı’da gelip kapı kapı anlatacağız. 50 tane ekip kuracağız. Kapıları tek tek çalacağız. Polatlılara anlatacağız. Cesaretleri varsa gelsinler mecliste bu sefer hayır desinler. Çünkü Polatlı’ya yapılacak en büyük yatırımlardan bir tanesi bu. Temel problem bu. Su olmadan bir şey olur mu arkadaşlar? Asbestli boruların verdiği zarardan daha büyük bir zarar olur mu? Bu konuları çok konuşmak, vatandaşı kışkırtmak istemiyoruz. Ama bunların yarattığı hastalıklar var. İnsan sağlığı söz konusu. Burada particilik olur mu? Ben yıllardır siyasetin içerisindeyim böyle bir şey görmedim. Kınıyorum bu arkadaşları. Bu sevdadan vazgeçsinler, vatandaşın önünü kesmesinler. Bu vatandaşa yapılacak en büyük kötülüktür. Tekrar gelecek meclise ne yapacaklarını göreceğiz. ‘’ sözlerine yer verdi.

AVRUPA'NIN EN ÇOK TOPRAĞINA SAHİBİZ

Borsa satış salonunda tüccarlara seslenen Genel Başkan Yardımcısı Aydın Türkiye’nin eskiden kendi kendine yetebilen ve özellikle tarımsal üretimde lider ülkelerden bir tanesi olduğunu ancak 2020 yılı Türkiye’sinde buğdayı bile ihtal eder hale geldiğinin vurguladı.

Aydın “Hepiniz büyük bir emek sonucu buraya gelmiş arkadaşlarımsınız. Belki açıklanan fiyatlar herkesin beklediği fiyatlar olmadı, bunu görebiliyorum o yüzden sadece şunu söylemek istiyorum. Özellikle pandemi sürecinde bütün dünyada tarım belirleyici bir unsur oldu, hatta ekonomin genel çıtasını oluşturan bir hale dönüştü. Dünyada bu manada bir dönüşüm olduğunu görüyor ve gözlemliyorum. Özellikle gelişmiş ülkelerde bunlar düzenlerini kurmuşlar yani sistematik bir işleyişleri var özellikle planlamalarını yapıyorlar, ürün dikme planları mükemmel denecek bir nitelikte herkes o yıl ne olabileceğini o yıl ne kadar ürün çıkarabileceğini çok iyi biliyorlar. Rakamlara dayalı, üreticinin bir gün sonra ben ne olurum diye bir korkusu, endişesi taşımadığı müthiş bir planlama düzeyi ile işlerini yürütebildiklerini görüyoruz ”dedi.


NE KADAR İHRACAT YAPACAKLARI BİLE BELLİ
Aydın “Tabi sadece bu işi çözmüyor onlar ayrıca tevik mekanizmaları mükemmel özellikle kilo başına ton başına ne kadar vereceklerini çok önceden ilan ediyorlar, üretici ona göre planını programını projesini yapıyor ne kazanıp ne kazanamayacağına bakıyor. Teşviklerle para kazanma mekanizması geliştiği içinde o insanlar yaptıkları işi bir coşku ile bir heyecan ile isteyerek, hesabını kitabını tam yapabilmenin verdiği o rahatlık ile yapabiliyorlar. Ne kadar ihracat yapabilecekleri bile belli onu bile çok iyi planladıkları için çok doğru bir şekilde kurgulaya biliyorlar. Bizde böyle değil ama önümüzdeki dönemlerde Türkiye bu planlamayı yapabilecek bu olgunluğa erişebilir” dedi.


FİYATLARI REGÜLE ETMEYE ÇALIŞAN ANLAYIŞ VAR
Aydın “Çok yakında patates soğana ihracat kısıtlaması geldi, amaç bir kısmı depolarda çürür fiyat yüksek çıkarsa ithal ederim dışardan alırım, bununla fiyatları regüle etmeye çalışa bir anlayış var. Dünya böyle yapmıyor. Dünya bunu planlayarak yapıyor akılla, mantıkla, hesapla kitapla üreticinin alın teri ile emeğine gayretine değerle, onu planlayan o insanları hüsrana uğratmadan bir süreç idare ediyor. Bu bakımdan devlet derki ne olacak ne olacağı belli tarımın sanayide dalı olan ayağını güçlendirmek , takviye etmek oraları teşvik etmek gerekiyor ve ihracatı teşviki ve bunun boyutlarının önceden belirlenmesi gerekiyor. Türkiye bunu yapabilir yapacağı günler de çok uzakta olmaz ben buna yürekten inanıyorum, çünkü bunu hakketmiyoruz” dedi.


AVRUPA'NIN EN ÇOK TOPRAĞINA SAHİBİZ
Aydın, “Avrupa’nın en çok toprağına sahip ülkesi biziz düne kadar kendimize yetiyorduk ama geçen hafta gazete de okudum şeker alıyoruz Rusya’dan yani o hale dönüştü. Çok değil 2019 yılı içinde ilk 10 ayda 7.6 milyon ton dışarıdan buğday aldık ne oldu kendi kendimize yetiyorduk şimdi kendi kendimize yetemiyoruz. O zaman neye ihtiyaç var dünyanın gittiği yoldan giderek bu işi doğru anlayan bilen insanlarla iyi kurgulayarak hayata geçirmek lazım. Burası Türkiye’nin merkezi gibi bir şey bir Konya’mız var birde Polatlı’mız var. Bu bölgeden bir millet vekiliniz olarak buradaki bu işleyişe bu organizasyonu kuran emeği geçen bütün yönetici arkadaşlarıma sizler adına teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varlar inşallah daha fazlasında olur. Hepinize hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

HER ŞEY YÖNETİM ZAFİYETLERİNDEN KAYNAKLANIYOR
Aydın “Aslında sizin kurduğunuz bu sistemin yaygınlaşması lazım, Polatlı’nın bir öncülüğü kimliği var Türkiye’de de biliniyor. Sizin de katkınız çok sayın başkan. Ben hiçbir zaman Türkiye’nin geleceği ile ilgili umutsuzluk taşımam, neden çünkü devletin içinde bulundum biliyorum. Aslında her şey yönetim zafiyetlerinden kaynaklanıyor. Ülkeyi yönetmek ile bir şirketi yönetmek arasında farklılıklar elbette var ama ana düşünce açısından öyle çok büyük farklılık yok. Elinizde bir para bir kaynak vardır, evvela o kaynağı nasıl harcayacağınızı en iyi şekilde belirlemeniz gerekir. Çünkü devletin öncelikleri var, o kendi önceliklerini kullanması lazım. Ben şuan o öncelikleri kullanmadığını görüyor ve biliyorum o kadar basit” sözlerine yer verdi.
YARGITAYA ŞATFATLI BİNA
Yeni Yargıtay binasını ile ilgili konuşan Aydın, “Ben bakan olduğumda o zaman çok ihale yapılmış çok iş var para belli o para ile o işlerin yapılması mümkün değil ben oturdum kendi bürokratlarımı ile ara ara gidip katıldım onların çalışmalarına öncelik sıralaması yaptı öncelik sıralamalarını numaralandırdım 1 den 15e kadar numaralandırdım. Ülkeye en hızlı lazım olan yada bize ilave katkısı olacakları 1 diyerek numaralandırdık paranın bölümlendirmesini de bir kast sistemi oluşturarak dağıttım. Yani acil ve lazım olanları hemen kazanmak adına yaptım bunu. Buraya İncek’den gelirken Anayasa Mahkemesi binasının yanında bir bina yapılıyor. Bina demek çok zorda içinde kaybolursunuz, devasa bir şey ben bu yaşıma kadar öyle bir bina görmedim. Soruşturdum nedir diye Yargıtay’a yeni bina yapılıyor. Şuan mevcut Yargıtay’ı buraya getirip yerleştirseniz 10/1’lik bölümüne koysanız geri kalan 10/9‘luk kısmı ne olacak. Her kişiye neredeyse bir katın tahsis edildiği, tam bir şatafata dayalı bin. Herhâlde şube müdürlerinin veya o kademede olanların bile neredeyse katlarda tahsis edilir bir israf düzeni var ”sözlerine yer verdi.

ÖZTÜRK MÜJDEYİ VERDİ! BÜYÜKŞEHİR SOĞAN İLE İLGİLİ ÇALIŞMASINI HIZLANDIRDI

İyi Parti Ankara İl Başkanı Öztürk, ” Sayın Bakanım müsaade ederseniz Polatlılı bir üretici olarak Yahya başkanıma teşekkür ediyorum. Polatlı’nın çeyrek asrın ve üreticiye verdiği katkılardan dolayı bundan 20 sene önce 57. Hükümet döneminde dönemin tarım bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Polatlı ziyaretlerinde Yahya başkanla görüştüklerinde ilk şöyle bir cümle kurmuştu lisanslı depoculuk faaliyetine başlayacağız diye o dönmede internet bu kadar yaygın değil lisanslı depoculuğun ne olduğunu kimse anlamıyordu kelime anlamını ama 20 yıl sonra geldiğimiz noktada bende o lisanslı depoculuktan yararlanan bir çiftçi olarak ürünümü oraya götürüyorum. Soğan ile ilgili konuya gelince de dün Ankara Büyükşehir belediyesinde yaklaşık 6 saat toplantımız oldu. Toplantının 1 saat ide üretim ve tarım ile ilgiliydi bu konuda bu gün sabah buraya gelmeden öncede Mansur Yavaş “Yer bakın bu konuda üreticiye nasıl destek olabilirsek biz büyük şehir olarak bu çalışma bu fedakarlıkta bulunalım” dedi . 

BU TARLANIN HER KARIŞINDA AYAK İZİMİZ VAR

Polatlı Ticaret Borsası ziyaretinin ardından Aydın ve heyetinin durağı Polatlı Şöförler Odası oldu. Bu tarlanın her karışında ayak izleri olduğunu belirten İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aydın, “Biz hızlı büyüyen bir partiyiz. Dolayısıyla işimiz çok, partimize yoğun bir ilgi var. Bu tarlanın her karışında ayak izimiz var, hizmetimiz var, emeğimiz var” diye konuştu. Bakanlığımız döneminde yaptığımız hizmetler hali hazırda şimdiki işleyişin betonunu zeminini oluşturdu. Polatlı ve Haymana için ciddi işler başardık. Bütün eksik işleri yapmak için gece gündüz çalıştık. Haymana’nın suyu olmayan köyü vardı. O köylere su getirdim, sonra gittim açılışlarını yaptım. 30-40 kilometreden onlara su getirmiştik. Sonra evlerine misafir oldum, ikramlarda bulundular. O dönemde ayrıca köy konakları yaptık. Bir de işimiz değildi ama çokça köy yoluna asfalt da yaptık. Haymana-Polatlı yolunun Haymana tarafında temelini attım” dedi.

TARHAN, '' SİZİN AÇTIĞINIZ YOLDA ÇOK İYİ İŞLER YAPILDI ''
Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, Koray Aydın’ın bakanlık yaptığı dönemde Ankara ve Türkiyeye model olacak yol levhaları gibi pek çok üst yapı çalışmasının yapıldığını söyledi.
Tarhan “Polatlı’da şoför esnafının tamamı odamıza bağlı, bin 500 üyemiz var. Taksi, minibüs, servis, otobüs, ulaşımın tamamı bizde, aynı zamanda biçerdöverler ve kuryeciler de bizlerde kayıtlı. Polatlı Sivil Toplum kuruluşları arasında en büyük olan biziz. Polatlı malumunuz hızlı büyüyor. Bizim ayrıca tarım bölgesi olmamızdan dolayı özellikle şu hasat dönemde hububatlar biçiliyor, onları taşıyan nakliyeci esnafımız var. Akabinde kavun, karpuz, soğan ve pancar başlıyor. Yaklaşık 7 aylık süreçte kamyoncu nakliyeci esnaflarımız aktif olarak çalışıyorlar. Sizin Bakanlık yaptığınız dönemde hiçbir yerin yokken ilk baş üstü levha ve aydınlatmaların yapılması sizin döneminizde olmuştu. Bunu her yerde anlatırım, sayın bakanımın çok büyük bir eseridir. İnsanların okuyabileceği ve insan göz merceğine uygun tabelalar yapıldı. Sayın Bakanım döneminde yapılan ledli levhalardan sonra, Sivrihisar’dan Ankara’nın bütün çevre ilçelerine vinç çekmiştim, 26 yaşındaydım hiçbir şeyim yoktu, o çalışmadan dolayı çok mutlu olmuştum” dedi.

AYDIN, '' ESNAF AYAKTA DURMAZSA EKONOMİNİN EN ÖNEMLİ DİŞLİSİ DEVRE DIŞI KALIR ''

Heyetin ziyaretlerinden başka bir yeri de Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz ve yönetimi oldu. Özellikle pandemi sürecinde ülke genelinde ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, ekonominin dişlisi olan çiftçi, esnaf, ticaret erbaplarının ekonomik anlamda ayakta durmasının gerektiğini aksi takdirde ekonominin en önemli dişlisinin devre dışı kalacağını söyledi.

KIYMAZ: ESNAFIMIZA ZOR DÖNEMDE SAHİP ÇIKTIK
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın ve hemşehrimiz İYİ Parti Ankara İl Bakanı Yetkin Öztürk’ün ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz, kooperatif olarak Polatı’da zor dönemde her zaman yardımcı olduklarını ve esnafların ayakta durması için var güçleriyle çalıştıklarını belirtti.


 

 

 

 

Kaynak: Editör: Bedri Sinan Taşpınar
Etiketler: KORAY, AYDIN,, ‘‘CESARETLERİ, VARSA, GELSİNLER, , MECLİSTE, BU, SEFERDE, HAYIR, DESİNLER’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı