Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:10 Bu haber 509 kez okundu
 
KARAYOLLARI TRAFİK GÜVENLİĞİ VE TRAFİK HAFTASI KUTLANDI
İlçemiz Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nın düzenlemiş olduğu Karayolları Trafik Güvenliği ve Trafik Haftası İlçemizde faaliyet gösteren Zafer Ortaokulunda kutlandı.
- Haberi
KARAYOLLARI TRAFİK GÜVENLİĞİ VE TRAFİK HAFTASI KUTLANDI

Etkinlik, İlçemiz Kaymakamı Sayın Mahmut Nedim Tunçer Başkanlığında; İlçe Emniyet Müdürü Cemil Karakaya, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Fazlı Kaplan, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Halil Akar, Yazı İşleri Müdür V. Cem bilge, İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amiri Meftun Kurt, trafik polisleri, Okul İdarecileri, okul öğretmenleri ve öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleşti. Karayolları Trafik Güvenliği ve Trafik Haftası Zafer Ortaokulu’nda çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Okuldaki öğrenciler, trafik haftasını kutlamak için “öncelik hayatın, öncelik yayanın” yazılı olduğu çeşitli pankartlarla gelenleri karşıladı. Ardından ilçemizde görev yapan trafik polisleri ve Jandarma Trafik Ekipleri tarafından öğrencilere kullandıkları materyalleri tanıtıp ne işe yaradıkları hakkında bilgilendirdiler ve  trafik  polislerince, minik öğrencilere trafik kurallarının önemi anlatıldı. Zafer Ortaokulu öğrencileri Protokol üyeleri eşliğinde okullarının yakınında bulunan yaya geçitlerinden geçerek trafik kurallarına uyulması için farkındalık yaratıldı. Trafik Büro Amiri Komiser Yardımcısı Burç İlgen konuşmasında: “Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilmesi amacıyla tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde her mayıs ayının ilk haftası Karayolları Trafik Güvenliği ve Trafik Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu yıl da 4-10 Mayıs tarihleri arasında Trafik Haftası olarak kutlanmaktadır. 2018 yılında ülke genelinde kaza yerinde 495, kaza sonrası 922 olmak üzere toplam 1487 birey trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.”
Meydana gelen ölümcül, yaralı kazaların yaklaşık yüzde 17’si yere çarpma şeklinde iken toplam ölümlerin ise yüzde 22,3’ünü yayalar oluşturmaktadır. Bu sebeple yayaların karışmış olduğu kazaların önlenmesi ve yaya güvencesi sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığımızın 2019 yılı yaya öncelikli trafik ilan edilmiştir. Bu düzenleme trafik görevlisi ya da ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşaklarda yaya okul geçitlerinde ilk geçiş hakkı yayalara verilmiştir. Sürücü hatalarını azaltmak amacıyla kesilen cezalar verilen eğitimler maalesef yeterli olamamaktadır. İşlemiş olduğunuz her trafik kuralı ihlaliyle meydana gelen her trafik kazasına katkıda bulunmaktayız. O yüzden trafik kurallarına uymak bu ülkenin gelişmişliğiyle doğru orantılıdır. Lütfen trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım. “ dedi
Kaynak: Editör: Gözde Aykan
Etiketler: KARAYOLLARI, TRAFİK, GÜVENLİĞİ, VE, TRAFİK, HAFTASI, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı