Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 11:17 Bu haber 807 kez okundu
 
''KANUNSUZ BİR KARAR''
Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanın İlhan Dereköy, değiştirilen belediye ismi hakkında açıklama yaptı.
- Haberi
''KANUNSUZ BİR KARAR''

Açıklamasında kanunsuz bir karar olduğunu vurgulayan Dereköy: ''Tunceli Belediyesinin adının Belediye Meclisi tarafından Dersim Belediyesi olarak değiştirilmesi yasa dışı bir eylemdir. Küçük bir ilçede yaptıklarıyla şişirilmiş bir şöhret kazanan ve bu sayede komünistliği bile  sempatiyle karşılanan Belediye Başkanının gerçek yüzü böylece ortaya çıkmıştır. 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Millî Mücadele ateşini yakmasının 100. Yıldönümünün kutlandığı bu günlerde böyle bir kanunsuz kararın alınması manidardır. 

Cumhuriyete karşı isyan eden Seyit Rıza’nın heykelinin dikilmesine gösterilen müsamahanın ileride yol açacaklarının öngörülememesi de devlet aklı açısından sorgulanması gereken bir husustur. Demokratik hukuk devletinde kurumların yetki ve görevleri anayasa ve yasalarla belirlenmiştir. Bir belediye meclisinin yetkisi olmayan bir konuda aldığı karar yok hükmündedir. Anayasa ve kanunlara aykırı eylemlere karşı her türlü tedbiri almakla görevli idarî makamların ve yargının derhal gereğini yapmasını ve bu hukuksuz şımarıklığa son vermesini bekliyoruz.'' dedi. 

İlhan Dereköy: 

''Türk vatanının bölünmez bütünlüğüne ve Türk milletinin birliğine yönelik hiçbir eylem müsamaha ile karşılanamaz.'' diyerek mesajına son verdi. 

​​​​​​​

Kaynak: Editör: Gözde Aykan
Etiketler: ''KANUNSUZ, BİR, KARAR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı