Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 17:30 Bu haber 446 kez okundu
 
İngiltere’den "Esed" itirafı
- Haberi
İngiltere’den "Esed" itirafı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in “bir süre iktidarda kalmasını” kabullendiğini itiraf etti.
İngiltere, iç savaş sırasında kendi halkına karşı kimyasal silahlar dâhil, ölümcül saldırılar düzenleyen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in meşru olmadığını söyleyerek, yönetimden çekilmesini talep etmişti. İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, 3 günlük Asya gezisinin ardından basın mensuplarına, “Sanırım biliyorsunuz, İngiltere Esed rejimiyle ülkede uzun ve kalıcı bir barış olacağına inanmıyor. Ancak bir süre daha konumunu koruyacak, çünkü Rusya’nın tam desteğini alıyor” dedi.

“ESED’İN KENDİ HALKINA SALDIRMAYACAĞINDAN EMİN OLMALIYIZ”
Rusya’nın etki alanını genişlettiğine dikkat çeken Hunt, İngiltere’nin de sorumluluklarını arttırdığını kaydetti. Hunt, “Eğer Suriye konusuna dahil olacaksanız, orada gerçek bir barış olduğuna emin olmanız lazım. Bu da Esed’in, kendi insanlarına, kimyasal silah kullanmayacağına emin olmanız gerektiği anlamına geliyor” diyerek, İngiltere’nin Suriye konusundaki alakasının devam edeceğine işaret etti.
İngiltere, Suriye iç savaşı boyunca birçok muhalif grubu ve sivil toplum örgütünü desteklemişti.
(İHA)
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İngiltere’den "Esed" itirafı
Yorumlar
Haber Yazılımı