Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 17:40 Bu haber 561 kez okundu
 
Gordion’un Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için çalışmalar hızlandı
Polatlı Tarihi Alanlar Alan Başkanlığı Toplantısı geçtiğimiz gün Polatlı Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda, Gordion UNESCO Dünya Mirası Adaylık Süreci hakkında Arkeolog Fatih Talay ve Arkeolog Yıldırım İnan tarafından Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girme süreci hakkında bilgilendirme yapıldı. Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli başkanlığında gerçekleşen toplantıda , Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veli Keskin’in açılış konuşması yapmasıyla başlandı.
POLATLI Haberi
Gordion’un Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için çalışmalar hızlandı

Toplantıya, Polatlı Kaymakamlığı, Polatlı Belediye Başkanlığı, Yassıhöyük Mahallesi Muhtarlığı, Ankara Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Kültür Varlıkları Müzeler Müdürlüğü, Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Bölge Müdürlüğü, Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürlüğü, Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, Ankara Kalkınma Ajansı, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, Polatlı Ziraat Odası, Polatlı Ticaret Odası temsilcileri, Gordion Platformu Başkanı Mukadder Ekremoğlu ve Gordion 2.Kazı Başkanı Ayşe Gürsan Salzmann katıldı.  Toplantıda, Gordion’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girebilmesi için çalışmaların hızla devam ettiği 2020 yılına kadar UNESCO tarafından incelemelerin devam edeceği bildirildi.

‘’Gordion’un Dünya Mirası Listesine alınabilmesi için büyük çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz’’

Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veli Keskin konuşmasında konuya ilişkin  ‘’ Frigya’nın başkenti olan Gordion Geçiçi Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Dünya Mirası Listesine alınabilmesi için Belediye Başkanımızın sayın Bakanımızla geçtiğimiz haftalarda görüşmesi neticesinde Gordion’un Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için hız verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Bu anlamda Polatlı Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve diğer paydaşlarımızla birlikte, sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte bu alanda yaklaşık 5-6 yıldır zaten yapmış olduğumuz çalışmaların üzerine yeni bir plan oluşturularak değerli katılımcıların da katkısıyla Gordion’un Dünya Mirası Listesine alınabilmesi için büyük çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz.’’ sözlerine yer verdi.

Polatlı Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Ve Polatlı Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli ise, ‘’Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girme sürecini başlatıyoruz. Yapılan çalışmalar neticesinde bugün yönetim planı taslağı ilan edilmesi ve çalışmaların başlatılması gerekiyor. Yapılan çalışmalarda bakanlıkla imzalanan protokol çerçevesinde Gordion Yönetim Alanının paydaşlarımızın katılacağı toplantıda ilan edilecek ve ilgili kuruluşların paylaşımları ve görüşleri istenecektir. 30 günlük bir geri dönüş süresinin ardından Yönetim Alanı yürürlüğe girecek ve çalışmalar alan başkanının atanmasıyla başlayacaktır. Buraya katılan tüm katılımcılara, sivil toplum kuruluşlarını önemsiyoruz, yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum. Polatlı Belediyesi olarak yapılan tüm çalışmalara katkı ve destek verileceğinin bilinmesini istiyor, toplantının başarılı geçmesini istiyorum’’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gordion’un, Dünya, Kültür, Mirası, Listesine, alınması, için, çalışmalar, hızlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı