Haber Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 10:25 Bu haber 2832 kez okundu
 
Belediye Meclis toplantısında ittifaklar çöktü! Bakın kim partisinin kararına uymadı!
Polatlı Belediye Ağustos ayı meclis toplantısında ittifaklar ayrıldı. Millet İttifakında İYİ Parti ile CHP görüş ayrılığı yaşarken, Cumhur İttifakında ise AK Parti ile MHP bir kez daha görüş ayrılığı yaşadı. CHP'li Meclis Üyesi Sırrı Arpaç ise partisinin kararına uymayarak oyunu çekimser kullandı.
POLATLI Haberi
Belediye Meclis toplantısında ittifaklar çöktü! Bakın kim partisinin kararına uymadı!

Polatlı Belediye Meclisi Ağustos Ayı 2. Oturumu 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kartaltepe Konutları’nda iki bloğun iptali ve çözüme kavuşturulmasına yaklaşılan  Yenimahalle Kentsel Dönüşüm Planı’nın görüşüldüğü Meclis toplantısı sert tartışmalar eşliğinde sürdü. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ihale süreci başarıyla tamamlanan ve bloklar halinde yapımına başlanacak olan Kartaltepe Konutları hususunda Polatlı Belediye Meclisi Ağustos Ayı 2. Oturumunda CHP Grubu tarafından kendisine yöneltilen tüm sorulara cevap verdi. İkinci ihalenin ardından yapımından vazgeçilen bloktan daire alan 7 vatandaşın mağdur edilmemesi adına; tamamlanacak bloklardan cepheleri ve değerleri sabit kalmak şartıyla dairelerin takas edilmesi konusunun gündeme geldiği Meclis Toplantısı’nda ilgili madde oy çokluğuyla kabul edildi. Millet İttifakında İYİ Parti ile CHP görüş ayrılığı yaşarken, Cumhur İttifakında ise AK Parti ile MHP bir kez daha görüş ayrılığı yaşadı. CHP'li Meclis Üyesi Sırrı Arpaç ise partisinin kararına uymayarak oyunu çekimser kullandı.

YENİMAHALLE’NİN KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANI ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Polatlı Belediye Meclisi’nin önemli gündem maddelerinden biri de çözüme kavuşturulması hususunda önemli adımlar atılan ve tekrar onaylanması için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen Yenimahalle Kentsel Dönüşüm Planı’nı içeriyordu. Yenimahalle’nin hak ettiği değere kavuşması için çalıştıklarını belirten Başkan Yıldızkaya Büyükşehir Belediyesi’ne tekrar gönderilen konu hususunda yaptığı açıklamada; “Yenimahalle konusu malum şehrin kangren sorunu haline gelmiştir. Geçen dönem de Yenimahalle İmar Planı’nı Meclisimizden oy birliği ile geçirmemize rağmen maalesef dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde gerekçe gösterilmeden reddedilmişti. İnşallah bu sefer onaylanır. Aslında burada 5000’lik plan yetkisi tamamen Büyükşehir’de olmasına rağmen biz Yenimahalle sorununda insiyatif alarak çözüm sunduk. Konu artık Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisindedir.” Dedi.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “104 DAİRENİN HAK SAHİPLERİNE 2 AY İÇERİSİNDE İSKANLARINI VERECEĞİZ”

CHP Grubu’nun Kartaltepe Konutları hususunda kürsüden kendisine yönelttiği tüm sorulara cevap veren Başkan Yıldızkaya konuya ilişkin konuşmasında; “Kartaltepe Konutları’nda bir önceki ihale kat karşılığı olarak 9 Blok üzerine yapılmıştır. Fakat müteahhit firma sorumluluklarını yerine getiremediğinden, şartname kurallarına uymadığından Belediyemiz yetkisini kullanarak sözleşmeyi feshetmiştir. Ardından yeni bir ihale dönemi başlamıştır.

Polatlı Belediyesi olarak bir önceki firma ile tasfiye sürecini gerçekleştirdik. Firma hak ettiği dairelerin tamamını almıştır. Tapusunu almamış vatandaşlarımızın hakları tarafımızdan garanti altına alınmıştır. Polatlı’nın, Belediyemizin tek bir kuruşu bile heba ettirilmeden mevzuat ve yönetmeliklere uygun davranılmıştır.

Artık yeni bir süreç başlamıştır. Bu sefer işi kat karşılığı olarak değil, kendi imkanlarımızla etaplar halinde yapacağız. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmemek için elimizi taşın altına koyduk ve çözüyoruz.

Bugünde iki bloğu yapacak firma ile sözleşmemizi imzaladık. Pazartesi itibarıyla başlayacak süre 3 ay, ama iki aya bitirecek ve 2 bloktaki 104 dairenin iskanlarını vereceğiz.” İfadelerine yer verdi.

KAMU ZARARI İDDİASI

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz iki bloğun yapımının iptal edilmesi ve takas yapılması durumunda kamu zararı oluşacağını dile getirdiği konuşmasında; “Burası ihale edilirken AVM’nin tamamı 1 AVM binası ve 9 adet blok olarak ihalesi yapıldı. Çıkan projede konut alanı ile AVM alanı ayrılmış durumda. Şuan 7 adet bloğun inşaatına başlandı, yarım kaldı veya bir şekilde şu anda devam ediyor. Şimdi soruyoruz Başkan’a; bu iki blok yapılacak mı, yapılmayacak mı? Yapılacak ise takasa gerek yoktur. Ama yapılmayacak ise bu projenin düzeltilmesi ve burada oluşacak kamu zararının giderilmesi gerekiyor. Bizler bu nedenle red oyu kullandık. Bu şekilde olmaz. Orayı bir sosyal donatı alanı olarak düzenleyebilirsiniz. Proje ihaleli bir proje olduğu için Belediye kendi imkanları ile bunu yapmış olsaydı bir kamu zararı oluşmazdı. İhale feshedildiği için böyle bir kamu zararı oluşuyor.” Cümlelerine yer verdi.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “7 VATANDAŞIMIZIN HAKKINI KORUYORUZ”

CHP’li Yanmaz’ın takas yapılması durumunda kamu zararı oluşacağına dair iddialarına cevap veren Başkan Yıldızkaya; “Yapılacak takas işleminde kamu zararı oluşacağı iddiası kesinlikle doğru değildir. Amacımız 7 vatandaşımızın hakkını korumaktır. Takas işlemi Belediye Meclisimizin görevleri arasındadır. Polatlı Belediye Meclisi geçmiş dönemlerde de pek çok takas kararı almıştır. Takası yapılacak konutların bedelleri lisanslı değerlendirme kuruluşu tarafından yapılmıştır. Buradan kamu zararı çıkmaz. Arsa yerinde duruyor. Hukuk büromuz, teknik arkadaşlarımız, muhasebe müdürlüğünden arkadaşlarımız bu konuda sizlerle bilgileri paylaştılar. Yeni ihale sürecinde 2 bloğu iptal ediyor, bundan dolayı da tamamlanacak bloklardan takas öneriyoruz. Konu bu kadar açıkken bu tavrınızı anlamıyorum. Her şeye red vererek bu şehre hizmet edemezsiniz.” Şeklinde konuştu.

YILDIZKAYA VE ŞIRACI ARASINDA SEÇİM BEYANNAMESİ POLEMİĞİ

CHP’Lİ ŞIRACI; “SAYIN BAŞKAN TOPLUMA BEN SİZE AVM YAPACAĞIM DEMEMİŞ”

CHP Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı Kartaltepe Konutları’nın ihale sürecine dair rakamlarla açıklamada bulunduğu kürsü konuşmasında AVM Projesi’nin Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın seçim beyannamesi içerisinde yer almadığını iddia etti. CHP’li Şıracı Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada; “Avm ve Kartaltepe Konutları Sayın Başkan’ın ilk döneminin 3. Yılında Polatlı’nın gündemine geldi. Sayın Başkan daha önce AVM benim seçim vaadim demişti. Araştırdım baktım, beyannameyi inceledim, böyle bir şey yok. AVM yapacağım dememiş.

Buna rağmen AVM ve Konutları o günkü Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçti. Toplumda Belediyenin en büyük projesi diye sansasyon yarattı. Polatlı Belediye Meclisi kararıyla 40.682 m2 Belediye’ye ait arsa üzerinde en uygun fiyatı veren firma ihaleyi aldı. 96 adet dükkan yapılacaktı AVM’de, 38 tanesi Belediyenin olacaktı. 432 tane konut yapılacaktı, 166 tanesi Belediye’nin olacaktı.

Sayın Başkan bu arsanın değerini dükkan ve dairelerle üçe katladığını söylüyor. Firmanın tamamlama süreci Ocak 2020 idi, 2019’da sözleşme feshedildi. AVM konusunda sizi ve iktidar grubunu samimi bulmuyorum. Şuan hepimiz orada 9 değil 7 blok yapılacağını yeni öğrendik. 9 Blok yapılırken 166 dairesi olacaksa Belediye’nin nasıl oluyorda, iki blok eksildiğinde 257 oluyor.

Çok önemli bir konu daha var. Az önce takası encümende yapacağım dediniz. O zaman niye meclise getiriyorsunuz. AVM’deki sıkışmışlığa biz ortak olmayacağız.” İfadelerine yer verdi.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “GETİRİN 2014 SEÇİM BEYANNAMEMİZİN 3. SAYFASINI İHSAN BEY İNCELESİN”

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı tarafından kürsüden kendisine ve 2014 Seçim Beyannamesi’ne dair gündeme getirilen iddiaları cevaplandıran Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye bir söz vardır. Ben İhsan Şıracı’yı bu konuşmasına kadar az çok siyaset bilen, muhasebe bilen, hesap bilen bir insan olarak tanıyordum. Yanlış tanımışım.

Verdiği rakamların tamamı yanlıştır. İlk ihaledeki daire sayısı 432 değil 508’dir. Şuan ki toplam daire sayısı 404’tür. Seçim beyannamemizde böyle bir proje olmadığını iddia ediyor. Bu iddiasını hayretle karşılıyorum. Kendisine yalancı demek istemiyorum fakat Alışveriş Merkezi 2014 yılı seçim beyannamemizin 3. Sayfasında yer almaktadır. Kendisi hemen alıp inceleyebilir. Vatandaşlarımıza verdiğimiz bir sözdür. Yerine getirilmiştir. Biz neyi söz verip, vermediğimizi gayet iyi biliyoruz. Şov amaçlı konuşmalar yapmaya gerek yoktur. Çalışma arkadaşlarımızdan rica ediyorum 2014 Seçim Beyannamesi’ni hemen İhsan Bey’in masasına koysunlar.” Cümlelerine yer verdi.

SPEKÜLASYONA ZEMİN HAZIRLIYORSUNUZ

Konunun yanlış bilgilerle manipüle edildiğini dile getiren Başkan Yıldızkaya; “Sizler hayra da, şerre de hayır diyorsunuz. Bir satış, takas, borçlanma; meclis kararı almadan yapılabilir mi? Bir projeyi eleştirebilirsiniz, yanlış diyebilirsiniz ama böyle yalan yanlış bilgilerle basının huzurunda kamuoyunu manipüle etmek doğru değildir. Biz yaptığımız her şeyin arkasındayız. Doğruyu söylüyoruz. Siz iftira atıyorsunuz. Spekülasyon yapılmasına zemin hazırlıyorsunuz. Kartaltepe Konutları’nda kamu zararı oluşturan bir şey yoktur. Biz işi rahatlatmaya çalışırken siz çözümsüzlük olsun istiyorsunuz.

AVM’de 96 dükkan yapılacaktı, 38’i Belediye’nin olacaktı diyorsunuz. Evet 96 dükkanın 38’i Belediyemize ait. Arsa değerini en az 3-4 kat arttırdık. Siz hesapta bilmiyorsunuz. Gelip geçiyorum çalışma yok diyorsunuz. Kamuda hukuka intikal etmiş bir konuda çalışma yapılabilir mi? Bunu da mı bilmiyorsunuz.

Allah’ın izniyle süreci tamamladık ve başladık. Size rağmen burayı tamamlayacağız. 9 Blok varken Belediye’nin 166 dairesi olacaksa 2 blok eksildiğinde nasıl 257 daire ediyor diyorsunuz. 9 Blok kat karşılığı yapılacaktı. 166 daire alacaktık. Yani 508’in 33’ü. Konuşulanı anlamıyorsunuz. Şimdi işi kendi imkanlarımızla yapacağız. Ve 257 dairemiz olacak. Konu bu kadar açıkken ifadelerinizi anlamak mümkün değil. Azıcık düşünseniz, hesap yapsanız anlayacaksınız.

Meclis onay vermezse encümende yaparız, o zaman meclise niye getiriyorsunuz dediniz. Değerli arkadaşlarım ben öyle bir şey söylemedim. Meclisten geçer, Encümen uygular dedim.

Bir Belediye Meclis Üyesi’nin hem Grup Başkanı, hem iki dönem Meclis Üyeliği yapan birinin bunu bilememesi içler acısıdır. Bir satış kararı, borçlanma kararı, takas kararı Belediye Meclisinden geçmeden yapılabilir mi? Elbette yapılamaz. Meclisimiz nasıl irade gösterirse onu yapacağız. Alınan karara saygı göstereceğiz.” Şeklinde konuştu.

ARPAÇ’TAN CHP GRUBUNA ÖZ ELEŞTİRİ

CHP Belediye Meclis Üyesi Sırrı Arpaç Kartaltepe Konutları’na dair meclis kürsüsünden gerçekleştirdiği konuşmada mağdur vatandaşların sorunlarının çözüme kavuturulması adına birlikte çalışmak gerektiğini savundu. CHP Grubu adına öz eleştiride bulunan Arpaç açıklamasında; “Bu AVM konusu beni çok rahatsız ediyor. Meclisin görevleri arasında Belediye Başkanı’na 68. Madde’de bir yetki var. Belediye Başkanı ucuz arsa elde eder, bu arsaları toplar, Belediye’nin kazanç sağlamasına katkıda bulunur. İmkanı varsa kendi yapar, yoksa müteahhite verir, gelir elde eder. AVM bana göre mükemmel bir proje. Proje de bir problem yok. İhalesi yanlışmış, arka bahçeyi bilmem. Bilenler varsa, elinde bilgi, belge varsa gitsinler şikayet etsinler. Belediye burada bir imkan sağlamış. Burada iki önemli konu var. Birincisi mağdur olan vatandaşlar, ikincisi belediyenin sahibi olduğu daireler. Bunları konuşan hiç yok. Ben kişi üzerinden siyaset yapılmasına karşıyım. Biz burada halkın sorunlarını dile getirmek zorundayız. Biz her şeyi kanuna, yönetmeliğe göre yapmak zorundayız. Eğer kanun, yönetmelik bilmezsen gelir burada kendi önergene red oyu verirsin. Arkadaşlarını küçük düşürür, toplumun içerisinde rencide edersin. Yasayı yönetmeliği bilmezsen, AVM hakkında bilgi ve belge toplamazsan burada zayıf kalırsın, mahçup olursun. Bu mecliste en çok Mürsel Yıldızkaya’yı eleştiren kişi benim. Bu AVM konusunda birlikte çalışmak; yanlış varsa birlikte düzeltmek zorundayız. Bu konuda benim oyum çekimser olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “AK PARTİ GRUBU’NDA BİR SAVRULMA VAR”

Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen Kartaltepe Konutları ile ilgili maddeye red oyu veren AK Parti Grubu’nu eleştiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuya ilişkin; “Ak Parti Grubu’nun iki aydır almış olduğu tavırda gözden kaçmıyor. Bir savrulma var diye düşünüyor, takdiri kamuoyuna bırakıyorum.” Cümlelerine yer verdi.

YILDIZKAYA’DAN KOMİSYON ÖNERİSİ

Kartaltepe Konutları hususunda vatandaşların müsterih olmasını, kimsenin mağdur edilmeyeceğini dile getiren Başkan Yıldızkaya tüm parti gruplarından 1 üye ile kurulacak komisyonun projeyi denetlemesini önerdi. Kartaltepe Konutlarına dair her şeyin ayrıntılı olarak kurulacak komisyonca araştırılmasını talep eden Başkan Yıldızkaya açıklamasının devamında; “Arkadaşlar Meclis’in huzurunda size şunu öneriyorum. Her gruptan bir üye ile bir komisyon kuralım. Kartaltepe’de ki her şey ayrıntıları ile araştırılıp kamuoyu ile paylaşılsın. İnanıyorum ki o zaman her şeyi görecek ve hak vereceksiniz.” Şeklinde konuştu. 

 

Kaynak: Editör: Bedri Sinan Taşpınar
Etiketler: Belediye, Meclis, toplantısında, ittifaklar, çöktü!, Bakın, kim, partisinin, kararına, uymadı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı