Haber Detayı
25 Ağustos 2019 - Pazar 16:09 Bu haber 2407 kez okundu
 
Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yıldız, '' Tıkanılan her noktada Duatepe'den Mustafa Kemal Atatürk'ün baktığı gibi bakacağız''
Ankara Kent Konseyi'nin 3. Yürütme Kurulu Toplantısı, Sakarya Meydan Muharebesi'nin gerçekleştiği Polatlı'da yapıldı. Toplantıya Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yıldız, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri katıldı.
KÜLTÜR Haberi
Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yıldız, '' Tıkanılan her noktada Duatepe'den Mustafa Kemal Atatürk'ün baktığı gibi bakacağız''

Ankara Kent Konseyi'nin 3. Yürütme Kurulu Toplantısı, Sakarya Meydan Muharebesi'nin gerçekleştiği Polatlı'da yapıldı.  Toplantıya Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yıldız, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri katıldı.
Polatlı'yı ve Duatepe'yi kırmız çizgi olarak kabul edeceklerini belirten Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yıldız, '' Bugün Ankara Kent Konseyi olarak tarihi bir noktadayız.  Özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz topraklardayız. Duatepe'deyiz. Bizim için çok değerli bir gün. Duatepe'yi, bu toprakları bütün çocuklaramıza, 5.5 milyon Ankara'lıya anlatmakla sorumluluk sahibiyiz. Bu değerlerimizi, bugün ki kazanımlarımızı, özgürlüğümüzü, Dünya'daki saygınlığımızı, bütün olumlu arguvanlarımızı oluşturduğumuz topraklardayız. Polatlı'ya bugüne kadar gerekli hassasiyetin gösterilmediğini biliyoruz. Bizler bundan sonra Ankara Kent Konseyi olarak Polatlı ve Duatepe'yi kırmızı çizgimiz olarak kabul edeceğimizi duyurmak istiyoruz. Duatepe'yi doğru anlamaz, Duatepe'yle ilgili doğru bir anlatım ortaya koymazsak Anadolu'nun bir kasabası gibi görünen şehire Mustafa Kemal Atatürk'ün neden başkent unvanını verdiğini, Cumhuriyet'i neden bu şehirde ilan ettiğini anlama şansımız yok. '' dedi.
Tıkanılan her noktada Duatepe'den Mustafa Kemal Atatürk'ün baktığı gibi bakacaklarını belirten Yıldız, ''Bu kadar değerli, kırılma noktası geçirdikten sonra tükendiğimizi zannettiğimiz noktada yeniden dirildiğimiz noktadayız.  Hikayenin merkezindeyiz.  Bu hikayeyi bir şekilde gelecek nesillere anlatacağız. Duatepe Ankara Kent Konseyi olarak yürütme kurulu kendi gündemimizi de burada konuşup bu duygu ile beraber yol haritamızı belirlemek üzere buradayız. Müştereklerimizi konuşacağız, cümlenin yetmediği yerde Duatepe'yi birbirimize anlatacağız ve kardeş olmamamız için hiçbir neden olmadığını bu topraklarda göstereceğiz. Polatlı'yı bir merkez olarak göreceğiz. Tıkandığımız her noktada Duatepe'den bakacağız. Aynı Mustafa Kemal Atatürk'ün baktığı gibi bakacağız. ''sözlerine yer verdi. 
Ankara Kent Konseyi'nin hem ziyaretlerinden hemde desteklerinden memnuniyet duyduğunu belirten Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, '' Polatlı iki büyük tarihi mirasa sahip. Bunlardan ilki ana konumuz Sakarya Meydan Muharebesi, diğeri Gordion. Sakarya Meydan Muharebesi tarihimizin kırılma noktası. Milletimiz tarihinde çok destan yazmış ama Sakarya Türkiye tarihi açısından büyük bir tarih. Bu büyük destan Polatlı ev sahipliği yapmış Haymana ile birlikte. Bu milli ruhu ve şuuru bizden sonraki kuşaklara anlatılması için Polatlı Belediyesi olarak birçok çalışma yapıyoruz. '' sözlerine yer verdi.

Sakarya Meydan Muharebesi'nin bir Ankara Savaşı olduğunu belirten Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç ise, '' Eskiden sadece Polatlı Belediyesi bu topraklara sahip çıkarken şimdi görüyoruz ki Ankara Kent Konseyi'de bizimle birlikte. Giderek güçleniyoruz. Yunanlılar bu savaşın adına Ankara Savaşı olarak koymuşlar. Bu savaş Ankara'nın savaşı. İnanıyorum ki daha fazla Ankaralı sahip çıkacaktır. ''  sözlerine yer verdi.
Toplantının ardından Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Duatepe ve Gordion'u ziyaret etti. 
 

Kaynak: Editör: Bedri Sinan Taşpınar
Etiketler: Ankara, Kent, Konseyi, Başkanı, Halil, İbrahim, Yıldız,, '', Tıkanılan, her, noktada, Duatepe'den, Mustafa, Kemal, Atatürk'ün, baktığı, gibi, bakacağız'',
Yorumlar
Haber Yazılımı