Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 12:43 Bu haber 1101 kez okundu
 
3. Farmer's Polatlı Tarım Fuarı Açıldı
Ankara'nın Polatlı ilçesinde Polatlı Ticaret Odası önderliğinde 2-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 3. Farmer's Fair İç Anadolu Tarım, Tarım Ekipmanları ve Hayvancılık Fuarı açılışı yapıldı.
- Haberi
3. Farmer's Polatlı Tarım Fuarı Açıldı

Açılışa Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı  Mehmet Hadi Tunç, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP Genel Başkan Yardımıcı ve Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım,Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız,  Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Polatlı OSB Başkanı Erol Ünal, Oda Başkanları, Siyasi Parti il ve ilçe başkanları,çiftçiler ve ziyaretçiler katıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Expolink Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, '' İç Anadolu'nun merkezinde başkentimizde başkentin en fazla tarım potansiyelinin bulunmuş olduğu Polatlı ve bölgesinde Ankara ili ve çevre illerininde desteklemiş olduğu katılım göstermiş olduğu fuarımız, gerçekten büyük çalışmalar gayretler neticesinde 8 aylık süre içerisinde gerçekleştirilmiştir.  Fuarımızın ülkemize ve Polatlı'mıza hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum. '' dedi.
 
3. Farmer's Fair İç Anadolu Tarım, Tarım Ekipmanları ve Hayvancılık Fuarı ana sponsoru Gecek Su Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzuner ise Polatlı Tarım Fuarı'nın İç Anadolu'nun en büyük fuarları arasına girdiğini belirtti. Uzuner, '' İlçemiz ve çiftçilerimiz bu fuar ile sesi daha gür çıkacağına inanıyorum. Bu fuar ile çiftçiler ve firma yetkileri birebir fikir alışverişi yapacak ve tarım faydalı olacak yeni makine ve ekipmanlar çıkacağını düşünüyorum. '' dedi.
 
 
Fuarın gerçekleşmesinde ev sahipliği yapan Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya ise, '' Tarihiyle, turizmiyle bir çok yerden güzel ve büyük bir şehir, bizde bu şehre elimizden gelen desteği vermek için belediyemiz ile birlikte bu fuarı 3. kez düzenliyoruz. Birkaç yıl içinde kapalı fuar alanını da şehrimize kazandırarak daha şık güzel bir hale getireceğiz. '' dedi.
 
Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, '' Polatlı tarım fuarımızın polatlımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bütün paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum özellikle Ticaret Odası başkanımız Sayın Ulvi Sakarya'ya. Eskişehir Ankara karayoluna sıfır bir alanda yeni bir fuar alanı yapmayı ve fonksiyonel bir fuar alanı inşaa ederek bölgemize daha kaliteli hizmet vermeyi düşünüyorum. Polatlı her şeyden önce bir tarım şehridir. 2 milyon 200 dönüm ekilebilir arazimizle  ülkemiz ekonomisine büyük katkı sunuyoruz. Hububat üretiminde ve kalitesinde Türkiye'de öncüyüz. Polatlı son 30 yıldır kuru soğan üretiminde Türkiye'nin merkezi konumundadır. Ülkemiz kuru soğan ihtiyacının hemen hemen 37'sini polatlı çiftçisi üretmektedir. Çalışkan çiftçilerimiz ile dini imanı para olmuş stokcularını bir tutmak aynı kefeye koymak hiç kimsenin haddi değildir.  '' dedi.
 
İyi Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral  soğan ve pancar üreticisinin sıkıntısının çok olduğu belirterek çiftçiye sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Oral, '' Polatlı'da soğan üreticisinin pancar üreticisinin sıkıntısı çok. Bu vesileyle hiçbir siyasi parti gözetmeksizin alın terini toprağa akıtan bu çiftçilerimizin yanında olmamız gerekiyor. Petrolü, tohumu gübreyi desteklersek soğanı terörist etmemize de gerek kalmaz. '' dedi.
 
Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, '' Tarım uluslararası anlamda yeni bir mücadele mekanizması olarak karşımızda duruyor. Ben Ankara'nın aynı zamanda tarımın da başkentidir, turizminde başkentidir. Yerli tohum konusuna pek çok patent alınıyor ben bunların ümit verici gelişmeler olduğunu düşünüyorum. Tarımda verimliliği artırmanın keşfedilmesi ve etraflıca bir planlamanın tekrar tesis edilmesi ve bunun devam ettirilmesine inşallah vesile olacak bir fuar. '' şeklinde konuştu. 
 
 
MHP Genel Başkan Yardımıcı ve Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım ise ''Artık dünyada pazarlar fuarlardır, malınızı fuarınıza pazarlarsınız alıcı ise fuara gelir ve bakar malınız varsa fuara çıkarsınız. Fuarınız varsa malı üretmeye de mecbursunuz. Burada ciddi bir adım atılmıştır benim temennim önümüzdeki yıllarda Polatlı tarım fuarı inşallah Uluslarası ve Polatlı fuarı olur. '' şeklinde konuştu.
 
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, '' Bizimde temennimiz Polatlı'nın uluslararsı anlamda bir tarım ve hayvancılık fuarını gerçekleştirebilmesidir. Polatlı sanayi anlamında Türkiyemiz'in öncü ilçesinden bir tanesi. Bütün polatlı çiftçilerimiz önünde şunu ifade etmek istiyorum taban fiyatları haziran ayının başında ilan edilsin. Mahsül gerçek fiyatına satılabilsin. '' dedi.
 
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı  Mehmet Hadi Tunç, '' Bu yıl karşılaştığımız bir soğan ve patates sorunumuz var. İncelemelermizde şunu gördük soğan sadece Polatlı'da üretilmiyor. Soğan Türkiye'nin her noktasında üretiliyor. Polatlı çiftçisi suçlu ifade edilemez biz üreticinin soğanı en yüksek miktarda satmasını istiyoruz. İnşallah haziran ayı içerisinde de hububat fiyatlarını açıklayacağız. Ve bizim çiftçilerimiz alın terinin karşılığını açıklayacağımız fiyatla alacaktır.  '' dedi.
 
Açılış konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesildi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı  Mehmet Hadi Tunç ve beraberindeki heyet firmaları tek tek ziyaret ederek bilgi aldı.
 
Fuara ilçe ve ilçe dışından yaklaşık 150 marka katılım sağlıyor. Fuarda tarım ekipmanları, gübre üreticileri, yem üreticileri, endüstriyel ürün üreticileri gibi birçok alanda firmalar yer alıyor. Polatlı'nın özellikle yerel firmaları olan Dilsizler Tarım Makinaları, Barış, Makina, Üstünler Tarım Makinaları, Tınaz Yem, İkbal's, Gecek Su, Ayçıtır firmaları katılım sağladı. Ayrıca katılımcı firma ve ziyaretçilere ücretsiz tarihi alanlar gezisi düzenleniyor. POTA Genel Koordinatörlüğüyle Gordion Müzesi, Sakarya Zafer Anıtı ve Duatepe Anıtı başta olmak üzere Polatlı'nın turizm alanları geziliyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: 3., Farmer's, Polatlı, Tarım, Fuarı, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı